SUPER mocny dom na Mazurach!

Designerski dom rolnika na Mazurach!
3 lutego, 2022
Nowy dom z przeszłości
6 lutego, 2023

W okolicach Ostródy w gminie Łukta finalizuje się budowa ciekawego osiedla pn. Sadyba Wynki. Dwójka rodzeństwa architektów z Warszawy Joanna Mazurkiewicz i Adam Mazurkiewicz https://sadybawynki.pl zaprojektowali je z myślą o tych, którzy często potrzebują odpocząć z dala od zgiełku dużego miasta. Sami też tę inwestycję prowadzą.

Na krótko przed ukończeniem inwestycji weszliśmy z kamerą na plac budowy. To okazja, by przyjrzeć się zastosowanym tam poszczególnym rozwiązaniom.

Naszą uwagę zwróciły na przykład spadziste dachy wykonane nie z drewna a z betonu, a dokładnie z płyt prefabrykowanych, tzw. filigranowych. https://www.tech-bet.pl Jak mówi inwestor, jedynym minusem takich dachów jest to, że ta technologia nie funkcjonuje w świadomości odbiorców.

W przypadku betonowego dachu arcyważnym elementem jest izolacja. Inwestor zastosował do tego celu wełnę skalną wiodącego polskiego producenta. Na ścianach zewnętrznych budynków położono nieco inny rodzaj wełny skalnej, produkt specjalnie dedykowany do izolacji elewacji wentylowanych.

Przy cięższym dachu sprawdza się lekkie pokrycie. I tutaj zastosowano blachę Na Rąbek Stojącą firmy Pruszyński. https://pruszynski.com.pl

Ciekawym pomysłem jest też elewacja wentylowana z wykorzystaniem płyt firmy EQUITONE. https://www.equitone.com/pl-pl/ Na niej zamontowane są jako wykończenie nadające dizajnerski modny sznyt profile aluminiowe Alusquare, proste w montażu na zatrzask. https://alu-square.pl Tutaj pomarańczowe profile zostały umieszczone na grafitowych, wcześniej pomalowanych płytach elewacyjnych. Panele dostępne są w różnych kolorach i wzorach. Po latach możliwa jest zmiana koloru, jak też wymiana uszkodzonych paneli.

Zajrzeliśmy do środka powstających budynków. To, co stanowi o komforcie naszego domu, najczęściej jest niewidoczne dla oka, gdy już się w nim urządzimy.

Domy będą ogrzewane na kilka sposobów. Zastosowano rekuperację oraz maty grzewcze firmy Thermeco polecone przez Polską Grupę Grzewczą. Dodatkowo każdy dom jest wyposażony w kominek. https://pggpolska.pl/oferty/maty-i-fo… https://thermeco.pl

Maty grzewcze zostały wtopione w cienką warstwę kleju pod płytkami firmy Cerrad. Klientom budynek jest przekazywany już z wykończoną posadzką. Wcześniej nabywcy mają możliwość wyboru rodzaju płytek z kolekcji Cerrad. https://cerrad.com

Wysokie przeszklenia zaprojektowano zarówno w salonie jak i w dużej sypialni po przeciwnej stronie budynku. Dają tyle światła, że nie potrzeba już okien w dachu.

Budynki na skarpie mają powierzchnię około 70m2, te pod skarpą – 62m. Wszystkie mają dwie sypialnie i salon z aneksem kuchennym, na parterze mieści się też łazienka, garderoba, korytarz, wiatrołap, a na górze antresola.

Koszt takiego domu w osiedlu Sadyba Wynki to kwota około 600 tysięcy zł, a więc można mieć dom za miastem w cenie nowego M4 w bloku.

Od 2004 roku Joanna i Adam Mazurkiewicz działają w branży deweloperskiej, wcześniej na Mazowszu i w samej Warszawie, a obecnie na Mazurach. Wkrótce tandem Mazurkiewiczów rozpocznie w pobliskiej miejscowości Worliny nową inwestycję – osiedle 14 domów z równie ciekawym dizajnem i rozwiązaniami architektonicznymi.

Obejrzyjcie film i zostawcie lajka, jeśli wam się spodobał.

Zaglądajcie też na naszego Facebook’a: www.facebook.com/Modanamazurypl

 

Poniżej zdjęcia i wizualizacje domów osiedla Sadyba Wynki rodzeństwa architektów Joanny i Adama Mazurkiewiczów.