Dom z cegły w małej wiosce – sztuka dialogu z otoczeniem

Warmiński Port – czym jest luksus w budownictwie?
14 lipca, 2023
Segment z ogródkiem za 500 tys. zł – niezła gratka dla młodych rodzin
16 grudnia, 2023

Pochwała skromności w architekturze

Nowy dom w dialogu z okolicą

Kiedy wybieramy projekt własnego domu, rzadko zastanawiamy się nad tym, że nasz wybór decyduje o cząstce krajobrazu, okolicy, w której chcemy zamieszkać. A przecież budując dom, zmieniamy ją na trwałe.

Domy do siebie niedopasowane, nawet jeśli powstały według niezłego projektu, mogą ze sobą silnie kontrastować, ze szkodą dla obydwu obiektów.

Marząc o własnym domu, myślimy o jego kosztach, o naszych konkretnych potrzebach. Najczęściej mamy już swój upatrzony styl architektury. Niestety, często zdarza się, że nie ma on nic wspólnego z otoczeniem naszej działki.

Dialog z okolicą, czyli dom i jego otoczenie

Każdy nowo stawiany budynek wchodzi w kontakt z otoczeniem, dlatego wypada zadbać, by nie wprowadzał do niego zbytniego zamieszania. Zanim wybierzemy projekt, warto wybrać się na spacer, by obejrzeć okoliczne zabudowania i zwrócić uwagę na ich charakter i detale.

Miejsca o uporządkowanej zabudowie są w cenie. Skorzysta z tego i nasz nowo zbudowany dom.

W filmie przedstawiamy przykład starego domu z cegły i nowego obok, który wszedł w piękny dialog z otoczeniem.

Architekt Piotr Zysk z pracowni Zysk Architekci w Gdańsku, jak sam mówi, poskromił swoje demony i zaprojektował dom również z cegły, spokojny w zaproponowanej formie. Warto obejrzeć efekt, jak pięknie ten dom wtapia się w krajobraz starej warmińskiej wioski Wrzesina.

Inwestorami obydwu domów są Beata i Sylwester Chrzonowscy, mieszkańcy wioski Wrzesina. Projekt nowego domu: „Zysk Architekci” Pracownia Projektowa Piotr Zysk.

Partnerem filmu jest Powiat Olsztyński.

Zaglądajcie na naszego Facebook’a – facebook.com/Modanamazurypl